Scrum Values na retrospekcji

Tym razem krótko w temacie pięciu wartości, na których opiera się Scrum.

Prawie równo dwa lata temu Scrum Values oficjalnie weszły do Scrum Guide’a, choć wcale nie były nową koncepcją. Pierwszy raz pojawiły się… w pierwszej (i mojej ulubionej) książce o Scrumie „Agile Software Development with Scrum” (https://amzn.to/2fEZcQ5) i od tamtego czasu orbitowały wokół trzech filarów Scruma: transparencji oraz inspekcji i adaptacji.

Tak się złożyło, że kilka miesięcy przed tamtą zmianą w Scrum Guide, zacząłem z zespołami proste ćwiczenie pogłębiające zrozumienie Scrum Values jak również pozwalające przyjrzeć się bliżej jak jako zespół (organizacja) stoimy jeśli chodzi o wcielanie w życie tych pięciu wartości.

Samo ćwiczenie jest banalnie proste i w pierwszym wariancie polega na ocenie przez każdego osobno, każdej z wartości Scrumowych na skali od 1 do 5. Natomiast w wariancie drugim na poszeregowaniu ich, od tej w której czujemy się najsłabiej do tej najmocniejszej.

Pełny opis ćwiczenia i obu wariantów można znaleźć na RetroWiki: http://retrospectivewiki.org/index.php?title=Scrum_Values

Jak patrzę z perspektywy czasu na to ćwiczenie? Choć wciąż widzę pewną wartość w zestawieniu wyników obu wariantów ćwiczenia (przede wszystkim w zespołach, które boją się jakiegokolwiek konfliktu, a wszystko jest super osom, same piątki w pierwszym wariancie) to nie sumuję już wyników od każdego członka zespołu w wariancie drugim (taka suma jest bezwartościowa), jedynie luźno zestawiam indywidualne wyniki z wynikami i wnioskami z wariantu pierwszego jako wkład do dyskusji nad ewentualnymi, drastycznymi rozbieżnościami. #inspect #adapt #learnaboutscaledesignnottomakesillymistakes 😉