Facebook Reactions Retrospective

Kilka tygodni temu dodałem do Retrospective Wiki (baza pomysłów na retro) ćwiczenie o nazwie „Facebook Reactions Retrospective”.

Ćwiczenie to jest wariacją bardzo popularnego szablonu „Glad”, „Sad”, „Mad”, zainspirowane wprowadzoną jakiś czas temu przez Facebooka funkcją o nazwie „Reakcje”, która rozszerzyła dobrze wszystkim znany przycisk „Lubię to”.

Reakcje na Facebooku

Na czym polega różnica? Zamiast oryginalnych trzech kolumn „Glad”, „Sad”, „Mad”, zespół przyporządkowuje swoje spostrzeżenia na temat ostatniego Sprintu do jednej z sześciu kolumn: „Liked”, „Loved”, „Made me laugh”, „Surprised me”, „Made me sad”, „Made me angry”.

Potrzebne materiały

  • Karteczki samoprzylepne lub elektrostatyczne
  • Coś do pisania
  • Tablica lub ściana

Proces

1. Facylitator wyznacza na tablicy lub bezpośrednio na ścianie sześć kolumn za pomocą karteczek-nagłówków. Zespoły rozproszone mogą skorzystać z jakiegoś narzędzia online typu Fun Retro lub poświęcić odrobinę więcej czasu na przygotowanie osobnej tablicy w każdej z lokalizacji i udostępnienie podglądu każdej z nich za pomocą kamer.

2. Każdy w zespole indywidualnie zapisuje swoje obserwacje odnośnie ostatniego Sprintu tak aby pasowały do jednej z sześciu kolumn. Jedna obserwacja na jedną kartkę. Na tę część ćwiczenia można ustawić time-box, żeby nie utonąć w zbyt dużej ilości karteczek.

3. Gdy już wszyscy skończą lub minie time-box zespół może pogrupować zbliżone do siebie obserwacje i użyć którejś z technik głosowania/priorytetyzacji aby zawęzić dyskusję do najważniejszych tematów.

4. Ostatnim etapem jest dyskusja i zidentyfikowanie akcji do wykonania w najbliższym Sprincie. Jeśli zespół zdecydował się na głosowanie/priorytetyzację poszczególnych karteczek warto rozpocząć zgodnie z tym porządkiem. Jeśli nie, można zacząć od kolumny która wywołuje największe emocje.

Dygresja: Spędziłem trochę czasu szukając czy podobne ćwiczenie nie zostało już gdzieś opisane i udało mi się znaleźć jeden ciekawy pomysł, opisany przez Jaspera Verdoorena jeszcze w 2012 (w tamtym czasie na Facebooku był jedynie przycisk „Lubię to”, reakcje zostały wprowadzone w 2016). Warto zapoznać się również z nim.