Nexus Guide 2018 – zmiany okiem młodego Scrum Mastera

Częstym zarzutem w stronę twórców Scruma jest to, że promując wartości płynące z częstej inspekcji i adaptacji, sami nie stosują się do swoich zaleceń i zmiany do frameworka wprowadzane są bardzo rzadko. Faktycznie przez pewien czas można było odnieść takie wrażenie, ale ostatnio pod wpływem ożywionych dyskusji na stronie Scrum Guide – User Voice, dostaliśmy uaktualnienie Scrum Guide’a (listopad 2017), a kilka dni temu Nexus Guide’a, czyli przewodnika po tym, jak skalować Scruma na 3 do 9 zespołów pracujących nad jednym produktem. O zmianach do Nexus Guide kilka słów poniżej.

  • Nexus Integration Team – podkreślono, że członkami NIT bardzo często są (i imho powinni być) członkowie poszczególnych zespołów Scrumowych, ponieważ to oni są najbliżej problemów z integracją poszczególnych inkrementów w jeden większy, działający inkrement. Dodatkowo to nie NIT wykonuje faktyczną integrację, a zespoły Scrumowe (to było przedmiotem częstych nieporozumień w przeszłości). Last but not least, usunięto wzmiankę, że NIT sam jest zespołem Scrumowym.
  • Refinement – doprecyzowano, że refinement (czyli pielęgnacja) Product Backloga to niekoniecznie i nie tylko i wyłącznie spotkanie/-a, ale ciągły proces, którego częstość, intensywność i uczestnicy zmieniają się w zależności od stanu, w jakim znajduje się w danym momencie Product Backlog. Celem natomiast jest to, żeby Backlog był zadbany na tyle, aby niejasności oraz zależności pomiędzy poszczególnymi elementami były sprowadzone do minimum pozwalającego poszczególnym zespołom pracować niezależnie bez większych konfliktów.
  • Nexus Daily Scrum – położono nacisk na fakt, że Daily Scrum nie jest jedyną okazją do inspekcji i adaptacji Sprint Backloga (czyli planu na osiągnięcie Celu Sprintu). Jest do tego formalną okazją, natomiast wiele zespołów scrumuje częściej niż raz dziennie lub aktualizuje plan jak tylko pojawią się ku temu przesłanki.
  • Nexus Sprint Review – podobnie jak w Scrum Guide podkreślono, że Przegląd Sprintu to nie tylko demonstracja działającego softu, ale również okazja do inspekcji i adaptacji Product Backloga w oparciu o uzyskany feedback oraz o informacje o zmianach na rynku, u konkurencji, etc.
  • Nexus Sprint Retrospective – podkreślono, że Retrospekcja jest formalną okazją do inspekcji i adaptacji procesu oraz przygotowania planu wdrożenia usprawnień do całego Nexusa w najbliższym Sprincie. Podobnie jak w przypadku ostatnich zmian do Scrum Guide’a jest to odpowiedź na zarzut, że Scrum konserwuje status quo i w żaden sposób nie zapewnia continuous improvement.
  • Nexus Sprint Goal – przestał być artefaktem, podobnie jak nie jest i nie był nim nigdy Sprint Goal w Scrum Guidzie. <offtopic>Jeśli interesuje kogoś dyskusja czy Definition of Done powinna być traktowana jak artefakt – polecam śledzić ten wątek: https://scrumguide.uservoice.com/forums/241958-general/suggestions/5549860-include-the-definition-of-done-in-the-scrum-artifa</offtopic>

Kilka dodatkowych informacji

Aktualny Nexus Guide (online): https://www.scrum.org/resources/online-nexus-guide

Aktualny Nexus Guide (do pobrania w PDFie): https://www.scrum.org/resources/nexus-guide

Pełna lista zmian: https://www.scrum.org/resources/nexus-guide-change-history

Nadchodzący Webinar o Nexusie: https://register.gotowebinar.com/register/6892264837007692289 (powinno być nagranie dostępne offline, ale jak ktoś nie ma planów na Walentynki, to może obejrzeć live).

Niedawno wydana książka o Nexusie: https://www.amazon.com/Nexus-Framework-Scaling-Scrum-Continuously/dp/0134682661