PSM III – jak się przygotować, jak zdać i jak nie zapomnieć

Równo dwa lata temu zacząłem się na poważnie przygotowywać do egzaminu PSM III. Jako, że zarówno sam egzamin jak i związany z nim certyfikat cały czas cieszą się sporą popularnością i stanowią świetny motywator do pogłębienia wiedzy na temat Scruma, postanowiłem podzielić się kilkoma wskazówkami z czego się uczyć i jak się przygotować.

Zdaję sobie sprawę, że jest tego dużo, ale chciałem mieć pewność, że zdam w pierwszym podejściu, co udało mi się osiągnąć z wynikiem 96%. Jeśli zatem podobnie jak ja podjąłeś/podjęłaś decyzję, że podchodzisz do egzaminu i chcesz zdać za pierwszym razem to myślę, że warto przesadzić w tę stronę, niż potem pluć sobie w brodę, że 500$ poszło się czesać ;]

Scrum Guide

Thanks Captain Obvious. Raczej ciężko zdać którykolwiek egzamin scrumowy bez chociaż powierzchownej znajomości Scrum Guide’a. Mimo, że nie jestem wielkim fanem samego stylu językowego w jakim napisany jest SG, to jedno trzeba przyznać, to nie jest AgilePM handbook, lania wody w nim nie ma. Każde zdanie coś wnosi, a każda praktyka, narzędzie czy zasada, której w nim NIE ma, została świadomie pominięta lub usunięta w stosunku do wcześniejszych wersji.

Egzamin jest oczywiście po angielsku i nawet przy dobrej znajomości Scruma trzeba dość biegle posługiwać się językiem i angielską terminologią. Od innych osób podchodzących do PSM III słyszałem, że oceniający nie czepiają się ortografii czy składni, natomiast mylenie pojęć może już się wiązać ze straconymi punktami. Dlatego jeśli będziecie czuć, że brakuje Wam czasu to olejcie poprawność gramatyczną i stylistyczną, ale pilnujcie terminologii i korzystajcie ze zwrotów, które użyte są w SG.

Jeśli chodzi o wersje językowe to:

  • Przeczytałem 2-3 razy polskie tłumaczenie, żeby wyeliminować ryzyko, że któreś z angielskich pojęć zrozumiałem źle. Natomiast celowo nie czytałem więcej razy, żeby jak najszybciej obyć się z angielską terminologią.
  • Wydrukowałem i przeglądałem wiele razy rewelacyjną, ilustrowaną wersję Scrum Guide’a autorstwa Kasi Terleckiej https://brasswillow.pl/bw_knowledgebase/ilustrowany-scrum-guide
  • Najwięcej czasu natomiast spędziłem po prostu czytając wersję online i robiąc notatki https://www.scrumguides.org/scrum-guide.html

Stare wersje Scrum Guide’a

Doskonałość osiąga się nie wtedy, kiedy nie można już nic dodać, lecz gdy już niczego nie można ująć.

Antoine de Saint-Exupéry „Ziemia, planeta ludzi”

Bardzo mi się podoba, że z wersji na wersję ze Scrum Guide wylatują różne rzeczy, zamiast do niego wpadać. Przygotowując się do PSM III warto znać ewolucję jaką przeszedł SG, co do niego dodano, co usunięto, jak zmieniały się niektóre pojęcia (np. commitment na forecast).

Wcześniejsze wersje i listę zmian można znaleźć pod poniższymi linkami:

Scrum Guide w audiobooku

Żeby otrzaskać się z dość suchym i formalnym stylem w jakim napisany jest Scrum Guide, ściągnąłem sobie wersję audio i przesłuchałem kilka razy kisząc się w komunikacji miejskiej.

https://www.implementingscrum.com/scrum-guide

Scrum Guide user voice

Na tej stronie społeczność skupiona wokół Scruma ma możliwość zgłaszać propozycje zmian do Scrum Guide’a. Podobnie jak w przypadku analizy starszych wersji, zerknięcie tym razem w przyszłość, może okazać się bardzo cennym doświadczeniem i rozjaśnić wątpliwości związane z tym czemu jakiejś reguły lub praktyki w Scrum Guidzie nie ma.

https://scrumguide.uservoice.com/forums/241958-general

Forum scrum.org

#NerdAlert Tak, przejrzałem całe ówczesne forum scrum.org. Ktoś powie, „to szaleństwo!”, ale tak naprawdę to właśnie forum dało mi najwięcej odpowiedzi na nurtujące mnie pytania i wątpliwości.

W 2017 forum było jeszcze podzielone na dwie osobne podsekcje, merytoryczną i techniczną (związaną z funkcjonowaniem całej platformy scrum.org), więc dużo łatwiej było oddzielić ziarno od plew. Dziś wszystko wrzucone jest do jednego worka, jednak mimo to polecałbym chociaż przejrzeć wszystkie tytuły tematów i wyhaczyć te, w których nie czujecie się pewnie.

Najwartościowsze dla mnie były posty Iana Mitchella https://www.scrum.org/index.php/ian-mitchell

https://www.scrum.org/forum/scrum-forum

Open Assessments

Warto przećwiczyć wszystkie, tak żeby za każdym razem mieć 100%. Trzeba natomiast pamiętać, że Open Assessmenty przydają się najbardziej w przypadku wcześniejszych egzaminów PSM I i PSM II. W PSM III tylko pojedyncze pytania są testowe, cała reszta to pytania otwarte/mini-eseje (ja wylosowałem 7 albo 8 pytań testowych na 34 wszystkich, pozostałe były pytaniami otwartymi).

Dziś Open Assessmentów jest więcej niż w 2017 i myślę, że wciąż warto przejść przez wszystkie, a już na pewno przez najświeższy Agile Measurement Open, który nawiązuje do podejścia Evidence Based Management.

https://www.scrum.org/open-assessments

Szkolenia

Jeszcze w 2014 jako pół-developer/pół-team-leader miałem okazję wziąć udział w kursach Professional Scrum Foundations i Professional Scrum Developer i byłem bardzo zadowolony z obu. Pod koniec 2016 zapisałem się na kurs Professional Scrum Master, który był w porządku, ale wtedy całkiem sporo już wiedziałem na temat Scruma, więc nie wyniosłem z niego aż tak dużo jak się spodziewałem.

Ciężko mi zatem jednoznacznie powiedzieć czy myśląc tylko o egzaminie opłaca się robić kursy, za dużo zależy od tego jakie już macie doświadczenie w Scrumie. Na pewno kursy nie zaszkodzą, ale czy są warte swojej ceny? To ciężko mi ocenić.

Książki

Jeszcze długo przed tym zanim zacząłem myśleć o PSM III pochłaniałem co popadnie w tematyce Scruma i innych zwinnych podejść. Każda z tych książek na pewno jakoś poszerzyła moje horyzonty, ale w przygotowaniu do PSM III kluczowe były poniższe pozycje:

Uważałbym natomiast na Scrum Product Ownership: Balancing Value from the Inside Out bo choć ogólnie nie jest zła, to w kilku miejscach zawiera informacje wprowadzające w błąd, na których można się mocno przejechać podczas egzaminu (Sprint Zero, Hardening Sprint, anulowanie planowania (?), anulowanie Sprintu tylko dlatego, że zespół developerski napotkał jakieś problemy).

Tak przy okazji, jak ktoś ma konto na goodreads.com to zapraszam do friendowania.

https://www.goodreads.com/piotr_wegert

Blogi

Za dużo tego jest, żeby wymienić wszystkie, które przewinęły się przy okazji, ale dwa przeczytałem od deski do deski i uważam, że warto było, jako że obaj autorzy mieli ogromny wpływ na formę i treść egzaminu PSM III.

Praktyka

Last but not least, bez praktyki najpierw jako developer, potem team leader w nie-scrumowym zespole, a na końcu Scrum Master, w/w wiedza byłaby w dużym stopniu tylko suchą teorią. Możliwość odniesienia tego co przeczytałem do własnych doświadczeń jak również modyfikacja własnych przekonań pod wpływem zdobytej wiedzy były nieocenione.

Trzeba pamiętać, że na PSM III wiele pytań nie ma jednej poprawnej odpowiedzi, dużo zależy od umiejętności wyczucia kontekstu czy właśnie odniesienia się do własnych doświadczeń.

Tips and tricks

  • Z wszystkich wymienionych wcześniej źródeł robiłem notatki, opisując różne zagadnienia własnymi słowami i grupując je tematycznie (np. samoorganizacja, transparencja artefaktów, etc). Nie tylko pomogły mi przygotować się do egzaminu, ale zostały mi do dziś i całkiem często do nich wracam jak chcę sobie coś przypomnieć.
  • Czasu na egzaminie jest naprawdę mało w porównaniu do ilości pytań. Jakkolwiek śmiesznie to brzmi, w pewnym momencie problemem może się stać nie tyle szybkość formułowania myśli, co stukania w klawiaturę.
  • Przed samym egzaminem warto usunąć z pokoju wszystkie przeszkadzajki (przepraszam Cię Kitku ;___;) i wyłączyć się dla świata na te 2h.
  • Nie wiem jak jest teraz, ale w 2017 na stronie najpierw pojawiały się wyniki części testowej, a dopiero po kilkunastu godzinach pytań otwartych. Warto o tym pamiętać, żeby nie dostać zawału widząc wynik równy 11%.

To chyba tyle. Jeśli mi się coś przypomni to zedytuję posta. A jeśli macie jakieś pytania to piszcie w komentarzach lub na peju https://www.facebook.com/BedacMlodymScrumMasterem.